انواع ام آر آی :

انواع  خدمات ام آر آی :

انواع ام آر آی  ساده و جنرال :

 

MRI مغز:

در بررسی مغز و نخاع و چشم ، گوش و بسیاری از دیگر اعضاء موجود در ناحیه سر و گردن ودر بیماران مبتلا به سردرد حمله‌‌‌‌ای و ناگهانی؛ ضعف و دوبینی، تشنج، تومور، آنوریسم (ضایعات عروقی داخل مغز)، مولتیپل اسکلروزیسو… به کار میرود.

 

MRI ستون مهره‌‌‌‌ها:

معمولا برای بررسی بیرون‌زدگی یا تورم غیرعادی دیسک،‌ تنگ شدن و ناراحتی کانال میانی ستون مهره‌‌‌‌ها کاربرد دارد. علاوه بر این، این نوع تصویربرداری بهترین شیوه برای بررسی وضعیت آسیب‌‌‌‌ها و مشکلات عودکننده (بازگشت‌کننده) ستون مهره‌‌‌‌ها در بیمارانی است که مورد عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفته‌‌‌‌اند.

MRI استخوان و مفصل‌‌‌‌ها:

در این نوع تصویربرداری، وضعیت تمام استخوان‌‌‌‌ها و مفصل‌ها، حتی بافت‌‌‌‌های نرم به ویژه بخش‌‌‌‌های متصل به آن‌‌‌‌ها قابل‌بررسی است. وضعیت تاندون‌ها، رباط‌‌‌‌ ها، عضلات، غضروف‌‌‌‌ها و آسیب‌های احتمالی استخوان‌‌‌‌ها نیز با این تصویربرداری مورد بررسی قرار گیرد.

MRI حفره شکم:

معمولا زمانی که استفاده از سی‌‌‌‌تی‌اسکن و اولتراسون پاسخ‌گوی نیاز پزشک برای تشخیص بیماری نباشد، از MRI حفره شکم برای بررسی دقیق وضعیت اندام‌‌‌‌های درونی حفره‌شکم استفاده می‌‌‌‌کنند. شاخص‌‌‌‌ترین کاربرد MRI حفره شکم، بررسی وضعیت کبد، غدد فوق کلیه و پانکراس است.

 

انواع ام آر آی اختصاصی :

 

ام آر آی مجاری صفراوی MRCP

در این روش هیچ وسیله ای وارد بدن نشده و از هیچ ماده حاجبی به صورت تزریقی استفاده نمی شود . با این روش می توان کیسه صفرا و مجاری صفراوی را به بهترین وجه ممکن مورد بررسی قرار داد .این روش خصوصاً در بررسی ضایعات نسجی از جمله تومورها در اعضاء مورد نظر کاربرد دارد .

 

ام آر آی بررسی سیستم ادراری MRU

تصویرداری از سیستم ادراری به دو صورت بدون تزریق ( MRU ) یا تصویربرداری ساده و با تزریق گادولینیوم ( EMRU ) از دستگاه ادراری انجام می شود . M.R.I در سیستم ادراری جهت بررسی عملکرد کلیه ها ، وضعیت گردش خون کلیه ها و چگونگی ترشح ادرار و همچنین وجود تومورها و انتشار آنها به قسمت های مجاور از طریق مشاهده کلیه ها ، حالب و مثانه بکار گرفته می شود .

ام آر آی پستان Breast

 •  بیماران با پستان متراکم وجوان
  •    تعیین میزان پیشرفت کانسر
  •    بررسی حاشیه و وسعت انتشار تومورها
  •    بررسی نشت پروتزهای سیلیکونی
  •    روش تکمیلی برای بررسی پستان
 • بررسی قسمتهای عمیق تر در ریه و ناحیه زیربغل
 • بررسی با قیمانده تومورها در MRI با تزریق کنتراست
 • در بیمارانی که کاندید شیمی درمانی قبل عمل میشوند جهت بررسی سیر پاسخ به درمان
 • در افراد با خطربالای بروز کانسرمانند سابقه فامیلی، سندرمهای ارثی، سابقه رادیوتراپی سر و گردن به علت طاسی یا لنفوم ام ار ای روش ارجح بررسی سالانه است.

 

ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی از کلیه عروق   MRA.MRV

ام ار ای در آنژیوگرافی سرخرگ ها تحت عنوان MRA و در سیاهرگ ها به صورت MRV شناخته می‌شود. این موضوع خصوصا در بررسی وضعیت انسداد و گرفتگی رگ های مختلف ناحیه سر و گردن و سایر عروق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ام آر اسپکتروسکوپی مغز MR Spectroscopy

 

طیف سنجی رزونانس مغناطیسی (MR) آزمایشی برای اندازه گیری تغییرات بیوشیمیایی بویژه در مغز و بخصوص، تشخیص وجود تومورها است. درحالی که تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) محل آناتومیکی تومور را مشخص می‌کند، طیف سنجی MR به مقایسه ترکیب شیمیایی بافت طبیعی مغز و بافت غیر طبیعی تومور می‌پردازد. این آزمایش همچنین می‌تواند برای تشخیص تغییرات بافتی که در سکته مغزی و صرع بوجود می‌آیند، مورد استفاده قرار گیرد. ام آر اس  روش تصویربرداری ویژه ایی است که به وسیله آن می توان به محتوای داخلی ضایعات در داخل بدن پی برد که به این روش، نمونه برداری غیر تهاجمی نیز گفته می شود.

برخی از کاربردهای ام آر اس در مغز :

 1. تعیین خوش خیم و بدخیم بودن توده
 2. تمایز بین تومور و سکته مغزی
 3. تشخیص ام اس
 4. بررسی سیر درمانی  تومور مورد نظر
 5. تشخیص محل تولید تشنج و صرع
 6. افتراق تومور اولیه مغز از متاستاز (از جاهای دیگر به مغز رسیده باشد)
 7. تشخیص آلزایمر
 8. بیماریهای متابولیک

 

ام آر انتروگرافی MRE   

این آزمون برای بررسی روده باریک توسط   MRIمیباشد که بیماریهای مربوط به روده باریک را بررسی میکند. در مواردی چون بیماری کرون (Crohnsdisease) و سایر بیماریهای التهابی روده ، عفونت روده ، خونریزی از سیستم گوارشی با منبع نامشخص ، تومور ، آبسه و فیستول روده و انسداد روده درخواست انجام MRI Enterography می شود. این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و هیچ عوارضی برای بیمار ایجاد نمی کند.

 

ام آر آی عملکردی مغز Functional MRI

FMRI نوعی تکنیک تصویربرداری در MRI برای اندازه گیری فعالیت مغز است. این روش میتواند برای تولید نقشه فعالیت مغزی استفاده شود که نشان می دهد در یک فعالیت شناختی خاص کدام قسمتهای مغز درگیر هستند.

این تکنیک تصویر برداری از مغز دارای مزایای زیر است:

 1. غیر تهاجمی است .
 2. دارای دقت مکانی عالی و دقت زمانی خوب است.

 

کاربرد های FMRI :

 

 1. مشخص نمودن دقیق مناطق حیاتی قشر مغز

 

 1. ارزیابی فعالیت مغز در بیماریهایی مانند:
  سکته
  ضربه های مغزی
  بیماریهای پیشرونده (آلزایمر)

 

 1. ارزیابی خطرات بالقوه و برنامه ریزی پیش از جراحی در تومورهای مغزی

 

تراکتوگرافی اعصاب داخلی مغز DTI

 

یک تکنیک تصویر برداری از سیستم عصبی بر مبنای MRI است، که امکان دیدن مکان ، جهت و آنیزوتروپی راههای عصبی مغز و نخاع (white matter tract) را می دهد. در این تکنیک با استفاده از انتشار مولکول های آب جهت فیبر های عصبی در هر نقطه از تصویر محاسبه و بازسازی میشود.

 

Tractography (مسیریابی فیبر) چیست؟

 

در Tractography با استفاده از داده های DTI و الگوریتمهای نرم افزاری، یک فیبر عصبی خاص را در تمام طول مسیر دنبال کرده و نمایش می دهیم.

 

 

تصویرسازی بردار انتشار (DTI)  چه کاربردهایی دارد؟

 1. تعیین موقعیت یک فیبر عصبی خاص در ضایعات ماده سفید
 2. تعیین موقعیت تومور نسبت به دیگر فیبر های عصبی
 3. تعیین موقعیت فیبر های عصبی اصلی برای برنامه ریزی پیش از جراحی مغز و نخاع
 4. ارزیابی رشد فیبر های عصبی
 5. پژوهش و نقشه برداری در مورد نحوه اتصال فیبر های عصبی در مغز

 

 

          ام آر آی جنین Fetal MRI

 

با استفاده از این روش می توان ناهنجاری های مغز مانند گشاد بودن بطن های مغزی، ناهنجاری منجر به انسداد مایع مغزی نخاعی، ستون فقرات و تومورهای این ناحیه مانند میلو مننگوسل( نوعی نقص در لوله عصبی جنین)، ناهنجاری های قفسه سینه مانند پاره و ناقص بودن دیافراگم را تشخیص داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WeCreativez WhatsApp Support
مشاوره ما در خدمت شماست هم اکنون سئوال خود را از این طریق مطرح بفرمایید
👋 سلام می تونم کمکتون کنم؟