انواع رادیوگرافی :

فهرست گرافیهای تخصصی که در این مرکز انجام می شود :

 

عکس رنگی مری (باریم سوالو Swallow Barium) :

در این نوع  رادیوگرافی از بلع باریم جهت نمایان ساختن مری وبررسی این عضو گوارشی از نظر وجود اختلال و انواع ناهنجاریها استفاده می گردد. مری لوله ای است که غذا را از حلق به معده می رساند. بیشترین شکایت بیماران هنگام مراجعه گیر کردن غذا  است که  ازمون باریم سوالو میتواند به تشخیص این مساله کمک شایانی نماید.از مشکلات شایع  مری میتوان به آشالازی واریس مری و توده های بدخیم  اشاره کرد.

در این آزمایش بیمار احتیاج به آمادگی قبلی و یا ناشتا بودن ندارد فقط این آزمایش بلافاصله پس از خوردن یک غذای سنگین نباید انجام گیرد چون قورت دادن باریم غلیظ در حین آزمایش بوسیله بیمار باعث تهوع و یا ناراحتی او خواهد شد .

 

عکس رنگی معده (باریوم میل Barium Meal ) :

باریم میل (بلع باریوم خوراکی) نوعی آزمون رادیوگرافی  است که برای بررسی معده و ابتدای روده کوچک (قسمت اول دئودنوم) به کار می رود. پزشکان معمولا این آزمون را به بنا به دلایل زیر درخواست می نمایند:

  • ناراحتی ناشی از سوئ هاضمه یا رفلاکس اسید
  • زخم ویا انسداد احتمالی معده ای

برای انجام این آزمون کافیست پوشش آستری معده نشان داده شود پس لازم است که معده خالی باشد.بنابراین شما باید 6 ساعت قبل از انجام آزمون چیزی نخورید یا نیاشامید.

 

رادیوگرافی  از روده باریک (Transit)  

ترانزیت نوعی آزمون رادیوگرافی  است که بررسی روده باریک به کمک ماده حاجب سولفات باریوم به کار می رود. روده باریک به طول 5 تا 6 متر شامل سه قسمت دوازدهه، راست روده و روده کور یا سکوم می باشد. روش متداول آانجام این آزمون از طریق دهان (خوراکی) است  که بیشتر اوقات پس از آزمایش معده و اثنی عشر انجام می شود.

این آزمون در مواردی مانند  انواع مختلف سندرم عدم جذب، سندرم زولینگر- الیسون ، سندرم روده کوتاه ، انسداد روده ، تنگی ها و فیستولها ، تومورهای خوش خیم و بدخیم انجام می گردد.

 

 

 

 

اروگرافی ‏IVP  (Intra  venous Pyelogram)

اروگرافی نامی است که به آزمونهای دستگاه ادراری بعد از تزریق ماده حاجب اطلاق می شود. در این روش تصویربرداری ابتدا ماده حاجب از طریق یکی از وریدهای بیمار تزریق میشود. ماده حاجب هنگام عبور جریان خون از کلیه تصفیه شده به داخل ادرار ترشح می‌شود، سپس در فواصل زمانی منظم (مثلاً ده دقیقه) با استفاده از اشعه – X از کلیه ها، حالب و مثانه عکسبرداری انجام میگردد. هنگامی‌که ماده حاجب در سیستم دفع ادراری حرکت می‌کند، شکل کلی کلیه‌ها، حالب، و مثانه را ترسیم می‌کند و نهایتاً در مثانه تجمع می‌یابد و دفع ادراری می‌شود. اروگرافی داخل وریدی ممکن است برای بررسی اولیه بسیاری از مشکلات ارولوژیک مشکوک،به ویژه ضایعات کلیوی و حالب استفاده گردد.همچنین از آن می‌توان جهت تخمین کلی عملکرد کلیه استفاده کرد . از IVP معمولاً برای یافتن انسداد در جریان ادرار، بررسی عملکرد کلیه‌ها و علل هماچوری استفاده می‌کنند.

 

هیسترو سالپینگو گرافی:

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی از رحم به تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس از داخل رحم و لوله رحم (اعضایی که تخمک را از تخمدان به رحم منتقل می کنند) گفته می شود. هیستروسالپنگوگرافی ، معمولاَ برای شناخت مشکل در زنانی که مشکل باروری دارند بکار می رود. عکس رنگی رحم، به  پزشک این امکان را می دهد که شکل و ساختمان دهانه ی رحم و لوله های فالوپ و هر نوع بدشکلی رحم و ساختار تولید مثلی را ارزیابی کند. این روش همچنین میتواند برای ارزیابی سقط جنین های مکرر که نتیجه ی ناهنجاریهای مادرزادی رحم و نشان دادن وجود و شدت این ناهنجاریها بکار رود.

 

Alignment view (three joint view  ) :

در این نوع گرافی  تصاویر مجزا از مفاصل ران ، زانو ، مچ پا و همچنین استخوانهای مربوطه در بیمارانی که دچار انحراف و تغییر شکل در اندام تحتانی می باشند ، به صورت یکجا و در یک تصویرقدی نمایش داده میشوند. این گرافی در موارد تعویض مفصل زانو، جراحی جهت اصلاح پا پرانتزی Genu) Varum ( و پای ضربدری ( Genu Valgum) بکار میرود.

 

 

 

 

 :Total spine

رادیوگرافی  کلی ستون برای بررسی انحنای ستون فقرات (اسکولیوز، کیفوز) و یا برای نقائص نخاعی و استخوانی بکار میرود. این رادیوگرافی شامل ستون فقرات گردنی ، ستون فقرات توراسیک و ستون فقرات کمری خاجی در یک کلیشه می باشد.

 

 

 

WeCreativez WhatsApp Support
مشاوره ما در خدمت شماست هم اکنون سئوال خود را از این طریق مطرح بفرمایید
👋 سلام می تونم کمکتون کنم؟