انواع سونوگرافی :

فهرست سونوگرافی هایی که دراین مرکز انجام می شود :

– سونوگرافی عناصر سطحی :
1.سونوگرافی گردن ، تیروئید ، پاراتیروئید:
غده تیروئید همچون دیگر غدد بدن قادر به این است که به تومورهای توپر یا حفرات خالی مبتلا شوند . اصولا متخصص غدد بعد از معاینات اولیه سونوگرافی غده تیروئید جهت دو هدف تجویز می شود :
• تشخیص تومورهای توپر از کیست ها
• تشخیص این مسئله که غده تیروئید تنها در گردن قرار دارد یا اینکه به درون سینه و پشت جناغ هم سرایت کرده است یا خیر
• بررسی لنف نودهای گردنی جهت تشخیص ضایعات بدخیم

2. سونوگرافی غدد بزاقی :
برای تشخیص سنگها و توده های بزاقی
3. سونوگرافی پستان ها و نواحی زیر بغل دو طرف :
پستان که در اصطلاح غلط سینه نامیده میشود (سینه یا قفسه سینه محفظه استخوانی حاول قلب و ریه هاست) از بافت نرمی که حاوی چربی، غدد و مجاری شیری است تشکیل شده است.
سونوگرافی در کنار روشهای دیگری چون معاینه بالینی و ماموگرافی برای بررسی، تشخیص و درمان برخی از تومورها و بیماریهای پستان مورد استفاده قرار میگیرد. سونوگرافی از پستانها گاهی در مردان نیز ضرورت مییابد.
زنانی که هرماه پس از پایان دوره قاعدگی به معاینه پستانهای خود میپردازند بسیار زودتر متوجه تشکیل توده در پستانهای خود شده و در آینده در معرض خطرات کمتری قرار میگیرند.
4. سونوگرافی اینگویینال :
اغلب جهت بررسی هرنی اینگویینال درخواست می گردد .
5. سونوگرافی نسج نرم هر ناحیه :
جهت بررسی ضایعات قابل لمس و یا هر مورد مشکوک دیگر در این نواحی انجام می شود
6. سونوگرافی بیضتین :
سونوگرافی بیضه یک روش کم خطر است که برای تشخیص دامنه ای از مسائل پزشکی از جمله پیچ خوردگی بیضه، سرطان بیضه و اپیدیدیمیت استفاده می شود. دلایل سونوگرافی بیضه ها میتواند واریکوسل (گشادی و اتساع سیاهرگهای بیضه)، هیدروسل (آب آوردن کیسه بیضه) و بیضه های پایین نیامده (بیضه هایی که پایین نیامده یا به داخل کانال کشاله ران و شکم کشیده شده اند)، ضربه های وارده به بیضه و پیچش بیضه ها و … باشد. معمولاً در حین بررسی سونوگرافی واریکوسل از بیمارخواسته میشود تا نفس عمیق کشیده و آن را در سینه حبس کند تا وریدهای بیضه برجسته تر شده و راحتتر تحت بررسی قرار گیرند. به علاوه بیضه ها و کیسه بیضه در حالت ایستاده نیز تحت بررسی قرار میگیرند.

– سونوگرافی مربوط به عناصر عمقی :

1.سونوگرافی مربوط به احشا شکم و لگن :
شامل سونوگرافی کبد ، کیسه صفرا ، مجاری صفراوی داخل و خارج کبدی ، کلیه ها و مجاری ادرای ، پروستات ، رحم و ضمائم (که به دو نوع abdominal , vaginal) انجام می شود .
2.هیسترو سونوگرافی ترانس واژینال :
هیستروسونوگرافی یکی از جدیدترین روش های سونوگرافی رحم و لگن محسوب می شود.
این روش یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از تزریق آهسته سالین استریل به داخل حفره رحم صورت گرفته و با امواج اولتراسوند از این طریق پزشک به بررسی ناهنجاری های اندومتری رحم و ارزیابی آن پرداخته و تصویربرداری های لازم انجام می شود.
3.سونوگرافی واژینال :
جهت بررسی رحم و ضمائم بصورت داخلی و از راه واژن انجام می شود.
4.سونوگرافی های دوران بارداری :
– اولین دوره سونوگرافی در اوایل بارداری انجام می شود (معمولا هشت هفتگی) و به این منظور توصیه می شود که رادیولوژیست بررسی کند که جنین قلب دارد و جفت جنین در مکان خوبی قرار دارد یا خیر .
– دومین سونوگرافی در میانه بارداری انجام می شود ،از این سونوگرافی به عنوان سونوگرافی تعیین جنسیت نیز یاد می کنند و معمولا در هفته بیستم بارداری تجویز می گردد .
– سونوگرافی در پایان دوران بارداری نیز به منظور بررسی وزن جنین ،وضعیت قرار گیری جنین و مایع دور جنین انجام می شود .
– امروزه سونوگرافی NT به منظور تشخیص ناهنجاری های حنین در طول هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری انجام می شود .
در حالت کلی در صورتی که جنین سالم باشد این تعداد سونوگرافی در طول بارداری کفایت می کند ، متاسفانه برخی از والدین اصرار به انجام سونوگرافی بیش از حد دارند و مرتبا در خواست سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را می دهند، این کار توصیه نمی شود و تنها لازم است این سونوگرافی ها طبق دستور پزشک و یا رادیولوژیست انجام شود . گاهی پزشک این طور تشخیص می دهد که برای برسی های بیشتر نیاز به انجام سونوگرافی با دقت بیشتری است و ممکن است انجام هر کدام از سونوگرافی ها را برای فرد تجویز کند .

5.سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در بارداری:
سونوگرافی سه بعدی که تصویر جنین را از سه بعد و سو نشان می دهد. سونوگرافی چهار بعدی، تصاویر سه بعدی جنین همراه با زمان است که بعد چهارم را زمان تشکیل می دهد. سونوگرافی چهار بعدی یک تصویر با سونوگرافی سه بعدی است در زمان وقوع تصویر، و نه با تاخیر، تاخیر در زمان به تصویرهای ساخته شده توسط کامپیوتر ارتباط دارد.
با سونوگرافی سه و چهار بعدی، پوست دور بچه همراه با اندامهای داخلی مشاهده می شود. شاید بتوانید شکل دهان و بینی یا خمیازه کشیدن یا زبان درآوردن جنین را ببینید
سونوگرافی سه و چهار بعدی ممکن است در مورد جزئیات ناهنجاری ها، اطلاعات بیشتری دهد. چون این سونوها جزئیات را در جهات مختلف نشان می دهد که به تشخیص لب شکری کمک زیادی می کند. همین طور پزشک می تواند برای ترمیم و درمان بعد از تولد برنامه ریزی کند. سونوگرافی سه بعدی برای تشخیص بیماری های قلب و دیگر اندام های داخلی نیز مفید است.

– سونوگرافی داپلر :
این نوع سونوگرافی جهت بررسی سرعت و میزان جریان خون در رگها و معمولا برای تشخیص ترومبوز وریدی ، تنگی یا انسداد شریانی و همچنین جداسازی توده های پرخون از کم خون درخواست می گردد . نواحی مورد درخواست می تواند کبد ، کلیه ، اندام های تحتانی ، اندام های فوقانی وکاروتید باشد .در زنان و مامایی سونوگرافی داپلر برای بررسی عروق رحم، گوش دادن به صدای ضران قلب جنین ، بررسی عروق زیرجفت ، بند ناف و عروق مغزی جنین مورد استفاده قرار می گیرد .

WeCreativez WhatsApp Support
مشاوره ما در خدمت شماست هم اکنون سئوال خود را از این طریق مطرح بفرمایید
👋 سلام می تونم کمکتون کنم؟